Vaknade av att någon kikade in på oss. Det var mamma som var i farten. Lite bättre idag. ![]()
Kilade upp käkade frulle. Diskade av efter gänget.
***
Fram med målarpytsen sen målade jag och syrran ett fönster och en hörna på kåken. Kvar nu ett hörn och ett fönster. Jag skulle kitta lite på ett annat fönster också.
***
Tvättade håret och fixade till mig. Sen drog jag, syrran, Nathalie, Daniel och David till stan. Mamma stannade hemma ställde in tv åt henne så hon kunde kika på en gammal svenskfilm.
Vi startade med att äta var sin glass. Sen vandrade vi från affär till affär. Nathalie fick jeans, 2 linnen, svartashorts, 2 bhar, trosor, diadem samt hårtofsar.
Hittade två tshirtar till David och Daniel dom blev fina på. Och killarna verkade gilla dom. Sen hittade jag en fin halsduk till mig. En svartvit (typ palestina sjal) med silverglitter i. Nått skulle ju jag också ha.
***
Ungarna höll på att dö av hunger så det fick bli MacBläää för lite hamburgare. Jag tänkte ta en kycklingsallad men den var ju naturligtvis slut
fick jag ta en urkburger. ![]()
Sen fortsatte affärs travandet.
Slog en signal hem till mamma och allt var ok hon låg och vilade lite.
Hittade ett fint läppstift till mamma som syrran och jag delade på. Även syrran fick en liten grej en magnet kommer inte ihåg texten något med att en syster och god choklad kan man inte leva utan. Den var så söt och hon blev så glad för den. Najs.
***
Vi tog en sväng om sjön innan vi landade hemma. Såg massor av får, kor samt ett rådjur.
***
Mamma satt redo för Skansen när vi kom hem. Alla ville visa sina inköp så hon blev nog lite störd av oss.
***
Jag hade tvätt att ta hand om så jag ställde mig i byttorna och fixade den med hjälp av Nathalie. Hängde rubbet sen blev jag bjuden på fika. Syrran hade satt på en panna. Smakade mycket bra.
Daniel ville inget ha han hade ont i magen och satt bara i fåtöljen och hängde undrar om han är nästa sjukling i stugan? Det får väl morgondagen förtälja.
***
Nyss var jag upp med saker åt mamma och såg till att hon kom tillrätta för natten. Så snart ska även jag luta mig är helt slut och skallen värker av tvätten misstänker jag.
***
Det kom ju lite mer regn igår och jag glömde att kolla hur mycket. Misstänker att lite har dunstat under dagen som vart superduper fin.
********* Regnavläsning ********
Tömde regnmätaren 3 mm fanns i den. + det som avdunstade.
Regn summa nu: 52 mm
******************************












Va !!! Menar du att din syrra brygger gott kaffe ;o)
Mycket haha här smakar allt gott.